Samoloty i szybowce w naszej kulturze

www.eurohockey.pl

Życie człowieka zmieniało się na przestrzeni ostatnich lat. Pewne czynności, czy przedmioty, które jeszcze kilkadziesiąt lat temu wydawały się niezbędne odeszły do lamusa, a inne stały się czymś, bez czego ludzie nie umieją żyć. Doskonałym przykładem są maszyny latające, jak szybowce czy samoloty. Kiedyś samoloty były wykorzystywane głównie do zadań bojowych, czy do transportu w miejsca niezwykle odległe czy wysoko położone, takie, do których nie da się dotrzeć inaczej niż drogą powietrzną.

Były one swego rodzaju luksusem, czymś kosztownym, niedostępnym dla przeciętnego człowieka. Dziś mocno się to zmieniło. Prawie każdy z nas leciał już samolotem, a jeśli nawet nie leciał, to pewnie jeszcze nie raz poleci. Samoloty są częścią naszego życia, jak Internet czy telefony komórkowe.

Nie wyobrażamy sobie bez nich życia. Są nam niezbędne. Choćby dlatego, że niezwykle skracają czas podróży. Są też ważne z kulturowego punktu widzenia, bowiem wokół latania samolotami powstało bardzo wiele różnego rodzaju rytuałów.

Choćby same lotniska, sklepy wolnocłowe, poczekalnie. Widzimy je w wielu filmach, znamy z książek i autopsji. Wywołują one szereg skojarzeń. Do tego mamy stewardesy, z ich wspaniałymi mundurkami, jedzenie i picie na pokładzie samolotu czy też rytuały startu i lądowania.

Wszystko to jest nam dobrze znane i odnajdujemy się w tej rzeczywistości. Widać więc, ze podniebne maszyny na trwałe wrosły w naszą kulturę i zapewne na długo już tam zostaną. Nie wyobrażamy sobie bowiem powrotu do życia sprzed samolotów.

Gryfy i obciążenia https://swede.pl/